1 Haziran 2021 Salı

okuma şenliği: YAZ 2021;

yaza girdik, az önce :) dışarıda sağanak sağanak yaz yağmuru, yeni kısıtlama ve serbestlik kuralları var.. yanınıza şemsiyenizi almadan çıkmayın.. fazladan bir saatimiz varken eve gelirken bir tık daha uzun bir yolu kullanabilir, yada otobüse binmeden önce durakta biraz daha etrafa bakabilirsiniz ki bu aynı zamanda bir kaç sayfa daha fazla kitap okuma zamanı olabilir değil mi? az daha sabır, biraz daha fazla kitap.. 

Kurallar;

Etkinlik 1 Haziran'da başlar ve 31 Ağustos 2021’de sona erer. Etkinliğe bu tarihler arasında canınızın istediği vakitte katılabilirsiniz. Okuduğunuz her bir kitabı aşağıdaki kategorilerden sadece bir'ine saydırabiliyorsunuz. Ancak, etkinlik devam ederken kategoriler arası okuduğunuz kitapların yerlerini değiştirebilirsiniz. 

Kategorilerin tamamını okumak zorunda değilsiniz. Puanlama sistemimiz esnek. Yapılabilecek en yüksek skor diye bir şey yok. Amaç okuyabildiğimiz kadar çok okumak. Toplamda 11 kategori var. Canınız hangi kategoriyi istiyorsa onu okuyun. Amacımız esneklik sağlayarak katılımcıları belli türde kitaplar arasına sıkıştırmamak ve katılımcı sayısını artırmak.

Okuyacağınız her bir kitap 10 puan değerinde. Bazı kategorilere ekstra puanlar var. Sayfa sayısı belirtilmiş kategoriler hariç hiçbir kategori için sayfa sınırlaması yok, elli altmış sayfalık birkaç kitap okuyarak çoklu kategorileri doldurup puan kapma yarışına girmek de kabul edilebilir değil artık hepimiz öğrendik.. Ayrıca bir kategori için birden fazla kitap okuyarak da daha fazla puan kazanamazsınız. 

Katılmak için blogunuzun olması veya okunan kitapların yorumlanması zorunlu değil. Katılmak isteyen herkesin buraya veya instagramda paylaşacağım şenlik görselinin altına yorum bırakması gerekiyor. (Hem buraya hem instagrama yorum bırakıyorsanız, burada instagram kullanıcı adınızı da belirtmenizi rica ediyorum) Blogu olan katılımcılar bloglarında, blogu olmayan katılımcılar da blogu olan katılımcılarla iletişime geçerek hangi kategori için hangi kitapları okumayı planladıklarını duyurabilirler. 

Puanlama sistemi; Yukarıda da belirttiğim gibi  tüm kategorilerde her kitap 10 puan değerinde. Ekstra puanlı kategorilerde, okunması gereken tüm kitapları okumayı tamamladığınızda ekstra puanları da almaya hak kazanıyorsunuz ve okuduğunuz toplam sayfa sayısı üç basamaklı bir sayı ise ilk hane, dört basamaklı bir sayıysa ilk iki hanesi, beş basamaklı bir sayıysa ilk üç hanesi toplam puanınıza eklenecek. 

Örnek Puanlama; Diyelim şenliğin sonuna geldik. Katılımcı ilk 5 kategoriden birer kitap okudu. Bir de son kategoriyi tamamladı. Bir kategoriyi de tek kitapla bitirdi, yani katılımcı toplam 10 kitap okudu. Diyelim ki toplamda da 8.574 sayfa okudu. Bu katılımcının alacağı puan;

                Okunan kitaplardan: 10*10=100

                8.574 sayfa okuduğu için 85 puan

                Toplamda 100+40+85 = 225 puan


Kategoriler:

1.Kategori (10 puan): İsminde YAZ mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların Yaz mevsiminde geçtiği bir kitap.

2.Kategori (10 puan): Konusu yada Adı Gökbilimi ile ilgili olan bir kitap. 

3.Kategori (10 puan): Ölmeden Önce Okumanız Gereken Binbir kitap listesinden bir kitap.

4.Kategori (10 puan): Adında kendi Burcu'nuzun geçtiği bir kitap.

5.Kategori (10 puan): Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK veya 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili bir kitap.

6.Kategori (her kitap 10 puan, ekstra 20 puan): Thomas Mann yada George Orwell yada Ernest Hemingway ' den toplamda iki kitap.

7.Kategori (her kitap 10 puan, ekstra 20 puan): Pierre Loti yada Franz Kafka yada Maksim Gorki den toplamda iki kitap.

8.Kategori (her kitap 10 puan, ekstra 20 puan): İsimlerinde Aynı yada Eş anlamlı bir kelime olan iki kitap.

9.Kategori (her kitap 10 puan, ekstra 20 puan): Kapağındaki baskın rengin Pembe/Sarı/Yeşil olan toplamda iki kitap.

10.Kategori (her kitap 10 puan, ekstra 40 puan): Şimdiye kadar HİÇ kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap.  [Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı]

11.Kategori (her kitap 10 puan, ekstra 40 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uygun dört kitap.


Katılanlar;


13 yorum:

Belle'nin Kütüphanesi dedi ki...

Yaşasın, şenlik maddeleri hemen gelmiş😍 Uzun zamandır bazı maddelerde 4 kitap görmüyorduk çok iyi olmuş😊

Evet, yaz bereketiyle gelmiş, okuma sayısı da herkes için bereketli geçsin😎

Nilgün Komar dedi ki...

Eğlence başlasın o zaman 😍

Handan dedi ki...

Heyooo yeni şenlik başlamışşş :D

Kitap Eylemi dedi ki...

Ooo yeni şenlik, ben yine katılamam diye tahmin ediyorum ama size keyifli okumalar ve kolaylıklar dilerim, keyifli okumalarınız olsun ...

Nilgün Komar dedi ki...

handanım evetttt heyecan yine dorukta bakalım neler bulacağız bu mevsim..

kitap eylemi ucundan kenarından okursun tüm kategorileri okuma zorunluluğu yok bu sadece bize yol gösterici bir harita..

sevgiler.. ♥

Komet dedi ki...

İlk kez katılacağım ben de çok heyecanlı :D

leylakce dedi ki...

Şenlik kategorilerine kitap seçme işin en heyecanlı kısmı.On ve on birincikategoriler favorilerim.

tülin dedi ki...

Katılsam mı acaba ?

arkeoloji_16 dedi ki...

Oooo harika gelmis yeni senlik hemen bahari yayinlayip kategorileru arastirmaya gidiyorum.

Ada Deniz dedi ki...

https://adadenizi.blogspot.com/2021/06/okuma-senligi-yaz.html

Nilgün listem burada. Eksiklerimi buldukça tamamlayacağım. Sevgiler...gel gari İzmir'e

Şule Uzundere dedi ki...

Yeni listeyi bekletmeden yayınladığın için teşekkürler Nilgün. Benim listem burada: https://suleuzundere.blogspot.com/2021/06/yaz-okuma-senligi-listem-2021.html

Herkese keyifli okumalar :-)

Ada Deniz dedi ki...

https://adadenizi.blogspot.com/2021/09/okuma-senligi-yaz-final.html
yaz kitapları sonuçlarım burada Nilgün. Sevgiler sana:))))

Micheal Jackson dedi ki...

wd