25 Şubat 2015 Çarşamba

etkinlik: 2015'te 15 klasik: Meyhane;

dün sabah evden çıkarken annem elimdeki kitaba baktı, sonra aldı eline evirdi çevirdi.. mmm dedi.. meyhane.. meyhaneleri mi anlatıyor dedi.. evet dedim meyhane de ne içilir neler yenir adabı nasıldır öğrenip meyhaneye gidicem.. gülüştük ve kitabı alıp çıktım :) ikinci günde 17.sayfaya gelerek etkinlikteki üçüncü esere başlamış oldum.. ikinci eser de 58.sayfaya gelebilmiştim.. birinciye göre performansım otuz sayfa düştü diye üzüldüm ama bu sefer açığı kapatmak için çabalayacağım :))))) 

"Bir kişiye karşı yapılmış haksızlık, bütün insanlığa karşı yapılmış haksızlık demektir." ZOLA


Émile François Zola (2 Nisan 1840 – 29 Eylül 1902), Fransa'da natüralizm akımının öncüsü olan ünlü bir yazardır. Zola'nın edebiyat dışındaki şöhreti ise, Dreyfus Davasında takındığı aydın tavrından kaynaklanmaktadır. 1897 yılında Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle askeri yargının duyarsızlığına kurban giden yüzbaşı Dreyfus’u hükümetin bütün baskılarına rağmen savunan ve Fransa devlet başkanına hitaben “İtham Ediyorum” makalesini yayınlayan Zola, baskılardan dolayı Fransa'yı terkedip bir süre Londra'da yaşamak zorunda kaldı. Çabaları sonucunda Dreyfus Davası'nın yeniden görülüp adaletin yerini bulması sonucu yurduna döndü. Émile Zola, 1902 sonbaharında,kaldığı otelin yatak odasında duman zehirlenmesinden öldü. “Nana”, “Germinal” ve “Meyhane” en tanınmış romanlarıdır.Tüm romanlarında,doğal ve gerçekçi bir tarzla,hayatın zorluklarından bahsedilir.Örneğin Nana adlı romanda yokluktan dolayı batağa sürüklenen bir genç kızın dramı,büyük bir gerçekçilik ve dramla anlatılır.Thérèse Raquin ve Natüralizm; Natüralizm'in öncülerinden olan Emile Zola’nın romanı olan Thérèse Raquin de natüralizm örneğidir. Romanın baş karakteri olan Thérèse fizyolojik özellikleriyle ele alınmıştır. Romanda Thérèse yaşadığı çevrenin bir ürünü olarak görülmektedir. Yaşadığı çevre gibi ezilmiş bir yapıya sahiptir. Thérèse’in bu yapısı fizyolojik özellikleriyle kitapta şöyle anlatılmaktadır” Basık bir alnın altında dar,uzun ve çelik gibi bir burnu vardı.” Burada basık bir alın derken çevresinden gelen baskılardan ezilmiş olduğu ve çelik gibi bir burun derken de Thérèse’in güçlü kişiliği anlatılmaya çalışılmıştır. Romanda Thérèse çevresinden aldığı baskılar nedeniyle bütün duygularını içine atmıştır. Fakat bir süre sonra içgüdüsel dürtülerine dayanamayarak bütün duygularını açığa vurmuştur. Romanda Thérèse’in duygularını açığa vurması zorla beraber olduğu Camille'yi aldatıp Laurent’le beraber olmasıyla anlatılmaktadır. O zamana kadar Thérèse gerçek kişiliğini hep saklamış, karakterini baskı altına almıştır. Laurent'le olan konuşmalarında da bunu ikiyüzlü olduğunu söyleyerek dile getirmiştir. Thérèse'in şehvetli kişiliğini Afrikalı annesinden aldığı söylenmektedir. Bu da natüralizmin soya çekim özelliğine bir örnektir. Fakat Natüralizm’de de olduğu gibi romanda Thérèse yaptıklarından suçlanmamaktadır; çünkü yaptıkları onun yazgısı olarak görülmektedir.

Bazı eserleri; 
*Nana                      *Gerçek              *Yaşama Sevinci
*Meyhane                *Germinal            *Hayvanlaşan İnsan 
*Bir Aşk Sayfası       *Emek (2 Cilt)     *Paris Yaşamı
*Thérèse Raquin       *Toprak              *Paris'in Karnı
*Paris Yıldızı             *Oyun Bitti          *Rahip Mouret'nin Günahı                 

5 yorum:

zoitsa dedi ki...

ben bu adamcağızı uzun bir süre kadın sandım :) keyifli okumalar canım

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

Keyifli okumalar :))

Nazan dedi ki...

Bu yazarın yıllar önce Gerçek romanını okumuştum Nİlgün . Germinal romanın ise film uyarlamasını seyrettim.Çok sevdiğim bir yazardır. Meyhane romanını ise merak ettim. Keyif dolu okumalar, sevgiler...

Nilgün Komar dedi ki...

zoitsa bende öyle sanırdım emile emine gibi geldi bize sanırım :) fotoğrafına bakınca aaa erkekmiş dedim.. bu etkinliğin faydalarından biride bu işte bana; bir yazar daha tanımış oldum..

haticem; teşekkürlerrrr....

nazanım; kitaptan sonra vaktim olursa filme de bakarım bak merak ettim bende..

Nazan dedi ki...

Germinal eski bir film Nİlgün, yıllar önce sinemada seyretmiştim.Başrolünde Gerard Depardieu oynuyordu.Çarpıcı bir film, seyretmeni tavsiye ederim...