9 Ağustos 2017 Çarşamba

kitap: mo yan: kızıl darı tarlaları;

Çin'in Nobel ödüllü yazarı Mo Yan'ın Kızıl Darı Tarlaları, Shandong ailesinden üç kuşağın, 1923-1976 yılları arasındaki öyküsünü aktaran bir roman. Yazar, bir mücevher güzelliğindeki doğa manzaraları fonuna yerleştirdiği ve kronolojik sıra gütmeden kurguladığı romanda, Japon istilasına karşı verilen Direniş Savaşı, Çinlilerin birbirleriyle çatışmaları, Komünist Devrim, Kültür Devrimi gibi Çin tarihindeki önemli halk hareketlerini ve bütün bu yıllar içindeki tutkulu aşkları anlatıyor. Çin sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Yimou Zhang'ın beyaz perdeye aktardığı Kızıl Darı Tarlaları, tarihsel bir anlatımla kara mizahı ustalıkla kaynaştırıyor. Roman, geçmişle bugün, ölüyle diri, iyiyle kötü arasında belirgin bir ayrım yapılmadan sürüyor. 
Nobel ödül töreninde konuşan Per Wästberg'in dediği gibi, Mo Yan, bireyi kimliksiz insan yığınlarından çekip ortaya çıkaran; alaycı ve iğneleyici bir üslupla tarihe, tarihî çarpıtmalara, yoksunluklara ve siyasal riyakârlıklara karşı çıkan bir yazar. 


#okumaşenliğibahar2017 şenlik dahilinde bitiremediğim #enaz500sayfaolanbirkitap konusu ve dili, anlatımı, tarihsel akıcılığına diyecek yok.. muhteşem ama ben başka kitaplara geçiş yapınca sona kaldı maalesef yoksa kitap kurtlarının da bildiği çok değerli bir eser.. nobel ödüllü yazarı kitaplarını çok sevdiğim #canyayınları sayesinde harika bir eser daha okumuş oldum..

okuma tarihlerim: 17 Nisan - 22 Temmuz 2017 

 

 


3 yorum:

Ebemkuşağı dedi ki...

Güzel bir eser...Sizin performansınız daha da güzel:)

Nilgün Komar dedi ki...

teşekkür ederim!!!

Ada Deniz dedi ki...

Kütüphanede bulamamıştım bu yazarı, aslınhda okumak istiyorum.....