17 Nisan 2012 Salı

etkinlik: ekmeğimi seviyorum;

BASIN BÜLTENİ
EKMEĞİMİ SEVİYORUM !!!

Bayat ekmek israfına son!

Bizler EKS Yemek Blogları platformu olarak ,ekmek israfına dur diyoruz. Ülkemizde her sene 44 milyar ekmek üretiliyor ve bu ekmeklerin 4 milyarı ne yazık ki israf ediliyor. Ekmek israfının günlük maliyeti ise tam olarak 2.6 milyon lira.İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Edirnekapı İşletme Müdürü Abdullah Arslan’ın TBMM'ye sunduğu yazılı rapora göre; günlük üretilen 120 milyon ekmeğin 12 milyonu çöpe atılıyor. Yani her 10 ekmekten biri israf ediliyor. Ülkemizde her sene israf edilen ekmeklerle 60 tane hastane, 180 tane okul inşa ettirebileceğimizi biliyor muydunuz?

İsraf Önlenebilir!

Ekmek israfının önüne geçmek ve bu vesile ile milli servetimizin kaybolmasını engellemek, basta evlerde ev hanımları olmak üzere, okullar, hastaneler, yemekhanesi olan iş yerleri, askeri tesisler gibi bütün toplumumuzun farklı kesimlerinin dikkat etmesi gereken bir konudur. Bu konuda halkımızı ve işletmeleri bilinçlendirme çalışmalarının kesintisiz sürdürülmesi gerekmektedir. EKS Yemek Blogları Platformu EKS Yemek Blogları Platformu üyeleri olarak bizler; Şefimiz Eyüp Kemal Sevinç önderliğinde bu konunun takipçiliğini üstlendik.

15/04/2012 Pazar günü bu konuyla ilgili baslattığımız çalışmalarımızın bir kısmını EKS Mutfak Akademisi’nde yaptığımız etkinliğimizle gerçekleştirdik. Bu etkinlikle, Show Tv Ana Haber Bülteni’ne haber olarak girişimimizi bütün Türkiye ile paylaştık. Her blog yazarı kendine özel reçetelerini uygulayarak bayat ekmeklerden; mantı, kek, içli köfte, pizza gibi yiyecekler yapılmasının mümkün olduğunu gösterdi. Ülkemizde bu konuda kamuoyunun dikkatini çekmek, bayatlayan ekmeklerin değerlendirilmesi konusunda halkımızı bilinçlendirmek, bayat ekmek kullanarak geliştirdiğimiz reçetelerimizi paylaşmak, yeni cözüm yolları üretmek ve ekmek israfına yol açan olası sebeplere karşı toplumumuzu uyarmak amacıyla yaptığımız çalışmalar çoğalarak devam edecek.

Ekmek israfının önüne geçerek milli servetimize katkıda bulunmak için herkesin dikkatini bu konuya çekmek istiyoruz. Ekmek israfını önlemek için önce kendi evlerimizde basit önlemler alabilir ve ekmekleri israf etmek yerine;

■İhtiyacımız dışında alınan,elimizde kalan ekmekleri ihtiyac sahipleri ile paylaşabiliriz
■Onları farklı formatlara sokarak farklı menülerde değerlendirebiliriz
■Hayvan dostlarımızın da dışarıda aç olduğunu bilerek onlarla paylaşabiliriz

Bizler çevremizi ekmek israfı konusunda duyarlı davranmaya davet ediyoruz…


EKS Yemek Blogları Platformu
Bloger, Nilgün Komar.

7 yorum:

AsOrTiK dedi ki...

ne güzel bir konuya değinmişsin nilgün'cüm. söylecek çok şeyim var. birkaç gündür eve ekmek almıyorum. çünkü buzlukta birsürü önceden kalan ekmekler vardı. bitene kadar da almayı düşünmüyorum. herkesi gerçekten duyarlı olmaya davet ediyorum. "israf haramdır" diyerek özetliyorum.
sevgiler

Ada Deniz dedi ki...

çok gerekli bir konuya değinmişsin. Ciddi bir israf var bu alanda..

Nilgün Komar dedi ki...

çok güzel bir özet olmuş asortiğim!!! evet herkes bu duyarlılığa katılacak umuyorum!!!!!!!!!!!!!

Nilgün Komar dedi ki...

evet canım rakamlar ürkütüyor sahiden
umarım toplumu harekete geçirebileceğiz

Fatma dedi ki...

Başarılar dilerim biz de kendi çapımızda israf etmemek için elimizden geleni yapıyoruz:)

yaseminkale dedi ki...

bizim evde ekmek en son haliyle kurutulup rondadan geçirilip tavuk butlarını kızartılmasında çıtır pane harcı görevini tamamlayıp yenip yutuluyor "israf haramdır".

Adsız dedi ki...

İçimi acıtan bir konu bu, ben çözümü ekmeği dilimleterek buldum, dilimlenmiş ekmek bizde israf olmuyor, tavsiye edebilirim, birde böyle deneyin:))