8 Haziran 2016 Çarşamba

kitap: ayraç: köpek kalbi: mihail bulgakov

bahar okuma etkinliğinde okuduklarımdan; köpek kalbi.. bulgakov ilk kez okudum anlatım hikaye çok etkileyici idi.. kategori: bir hayvanın baş karakterlerden biri olan bir kitap olunca iş bankası yayınlarında bunu buldum.. başkarakter köpek sharik'e sonunda ne oluyor derseniz okumanız gerekiyor :) köpeğin ağzından anlatımı çok başarılı buldum.. döneminde eleştiri almış olsa da ben savunuyorum bu kitabı sonuna dek, çünkü insanlık vasıflarını yitirmiş, insan olduğunu unutmuşların belki alacağı dersler olur bu kitapta.. 

bir dönem takılmıştım kitaba uygun ayraç yapmaya, bu kitap da onlardan bir tanesi oldu..  iki kalp motif ördüm üzerine köpek şeklinde düğme diktim bu kadar..


okuma tarhileri: 16.05 - 08.06.2016
#baharokumaşenliği2016


Mihail Afansyeviç Bulgakov (Rusça: Михаил Афанасьевич Булгаков; (d. 15 Mayıs 1891Kiev - ö. 10 Mart 1940Moskova), Rus roman ve oyun yazarı. Çok iyi bir mizah yazarı olmasına rağmen, Gogol için kullanılan "ciddi olan hiçbir şeyi beceremez" tabiri Bulgakov için de geçerlidir. En kayda değer eseri "Usta ve Margarita" ve "Köpek Kalbi"dir.
1891'de Ukrayna'nın Kiev şehrinde doğdu. İlahiyatçı bir babanın en büyük oğluydu. Tıp okudu, hayata hekim olarak atıldı, ama Çehov gibi sonradan yazarlıkta karar kıldı. Önceleri gazetecilik yaptı, ardından 1925'te ilk önemli yapıtı Beyaz Muhafız'ı tefrika olarak yayımladı. Bulgakov'un bu romandan oyunlaştırdığı Turbin'in Günlükleri, 1926'da sahnelenerek büyük bir başarı kazandı, ama çok geçmeden yasaklandı.

Bulgakov, 1925'te yergili fantazilerin yeraldığı Şeytanlıklar'ı yayımladı ve sözdebilim üzerine iğneleyici ve gülünç bir yergi niteliğindeki Köpek Kalbi'ni yazdı. 1930'a doğru yapıtlarının yayınlanması fiilen yasaklandı. Ülkeden göç etme isteği Stalin tarafından geri çevrildi. 1930'larda iki yapıt daha verdi. İlki Stanislavski'yi ve Moskova Sanat Tiyatrosu'nun perde arkasını yeren, yarıda kalmış özyaşamöyküsel bir romandı. İkincisi ise Usta ile Margaritadır.
Bulgakov, bir süredir yakalandığı böbrek yetmezliğinin ilerlemesi sonucu 1940'ta Moskova'da öldü.


3 yorum:

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

oo ne güzel olmuş bu böyle ellerine sağlık canım

Neslihan Duysak dedi ki...

ELLERİNE SAĞLIK KEYİFLİ OKUMALAR KUŞUM

Nilgün Komar dedi ki...

haticem; neslim; çok teşekkür ederim.. ♥