20 Haziran 2016 Pazartesi

kitap: anne frank: anne frank'ın hatıra defteri;

Anneliese "Anne" Marie Frank (12 Haziran 1929 - Şubat 1945), Yahudi Soykırımı'nın simge isimlerinden bir Yahudi kız.
Babası Otto Frank bir banka görevlisiydi. 1929 Büyük Buhran'ı ile işleri kötüye gidince 1933 yılında iş ilişkilerini kullanıp Hollanda'ya gitmenin bir yolunu buldu. Adolf Hitler'in Hollanda'ya girmesiyle birlikte, buradaki Yahudilere Almanya'daki gibi kısıtlamalar getirilir. Ablası Margot'la birlikte sadece Yahudilerin okuduğu okulda eğitim almaya başlar.
Yahudilerin kendi işlerini kurmaları ve işletmeleri yasak olduğu için babası işlerinin başına yakın bir dostunu geçirir. Temmuz 1942'de Anne'nin ablası Margot'a bir celp gelir ve SS merkezine çağırılır, Yahudi olarak işaretlenir. Anne Frank, 14 yaşındayken Otto Frank'ın Prinsengracht'taki ofis binasının arkasında bulunan gizli bölmede saklanmaya başlar. Beraberlerinde yakın dost oldukları 4 kişi daha vardır. 
Burada bir hapis hayatı yaşarlar ve ailelerin dış dünyayla bağlantısını, ihtiyaçlarını Otto Frank'ın sekreteri Miep Gies sağlar. On üçüncü yaş gününde kendisine hediye edilen bir ajandayı günlük olarak kullanmış ve saklandıkları iki yıl boyunca yaşanan olayları günü gününe yazmıştır. Yazdığı yazılar Kitty adında birine ithafen yazılmıştır. İki yıl sonra saklandıkları yer polis tarafından basılır.Frank ailesi ve diğer aile trenle Polonya'daki Auschwitz toplama kampına gönderilir. Bir süre sonra Anne Frank ve diğer ailenin üyeleri farklı toplama kamplarında ölürler. Aynı yılın sonbaharında Anne Frank ve ablası Margot Bergen-Belsen kampına gönderilirler. 

Margot ve Anne tifüsten ölür. Auschwitz'de kalan baba Otto Frank, Kızıl Ordu'nun gelmesiyle kamptan kurtulur. Baba Frank'ın elinde, eski sekreteri Miep'in kendisine ulaştırdığı Anne'nin günlüğü vardır ve bu günlüğü defalarca okur. Sonra bir kopyasını profesör bir arkadaşına gönderir. Yakın çevresinin baskısıyla da günlüğünü yayımlamaya karar verir. İlk olarak 150 bin adet basılır. Bu baskıyı daha birçok baskı takip eder. 60 dile çevrilmiş ve en çok satanlar listesine girmiştir.


Bir süre sonra Frances Goodrich ve Albert Hackett bu kitabı tiyatroya uyarladı ve ilk kez Broadway Sahnelerinde oynandı. Daha sonra Münih Kommerspiele Tiyatrosunda tek dekorlu bir tiyatro olarak Alman tiyatrocu Christia Keller tarafından canlandırıldı.

anne'nin fotoğraflarından derleyip 
yaptığım pvc kaplamalı kitap ayracı.. 
görsel hemen altta isteyen kullanabilir;


anne'nin ailesi ve yakınları ile saklandığı evin maketi;
işte o ev; şimdi artık müze;ve anne'nin hatıra defteri; müze olan evde sergileniyor,
o günleri yaşayanlardan dinlemek tabiki üzücü idi..
haklı haksız olmak değil önemli olan bence zulm eden ile zulm gören olmak fark ettirir..
savaş kuralları yüzyıllardır bilinir ama savaşmayıp yoketmeyi seçmiş bir zihniyeti anlamak 
hiç kolay değil benim için.. hala dünyanın barış içinde yaşaması gerektiğine inanıyorum..
altın, maden, su, petrol hiçbirşey savaşa neden olmaz bana göre.. 

okuma tarihlerim: 30 mayıs - 20 haziran
#baharokumaetkinliği2016
#basılıtekbirkitabıolanyazardanbirkitap

2 yorum:

uzmanamator dedi ki...

ne acılar gördü şu yeryüzü ve daha neler görecek :(

Nilgün Komar dedi ki...

sorma kuzum :((