4 Temmuz 2017 Salı

kitap: ernesto che guevara: motosiklet günlükleri;

"Bizim gibi kâşifler burjuvalara otel parası ödemektense ölmeyi tercih ederler."

Bu kitap, Che'nin 23 yaşında Alberto Granado'yla birlikte bir motosikletle çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşmaktadır. Che'nin derdi Amerika'yı keşfetmekti bir bakıma. Nitekim içindeki çağrıya uymamazlık edemeyip, üniversite eğitimini, ailesini, hatta ilk aşkı Chicniya'yı geride bırakarak yollara vurmuştu kendini. 

Çeşitli ülkeleri dolaştıkça ve özellikle cüzamlıların bulunduğu hastaneleri ziyaret ettikçe, gözlerinin önündeki tablo netleşmeye başlamıştı: Hem tüm insanlığı ikiye ayıran muazzam bölünme gerçekleştiğinde halkın yanında saf tutmaya karar veriyor, hem de tüm Amerika kıtasını Yankiler dışında bir melez ırka ait sayıyordu. Kadehini Birleşik Amerika için kaldıran bir Amerikalı! 'Lanetli' insanlar tüm burjuvalardan çok daha yakındı bu sergüzeşte. Cüzamlıların Ceh'yi ve Alberto'yu sevmelerinin nedeni, bu iki kafadarın onlarla çekinmeden sohbet etmeleri, dertlerini dinlemeleri ve futbol oynamalarıydı mesela. Biz de bu arada Che'nin Albert Camus'yle ortak bir noktasını da keşfediyordu: ikisi de kaleciydi.

Dolayısıyla bu kitap, sonu bir gerilla mücadelesine varan ve Küba Devrimi'ne giden bir serüvencinin ağzından anlatılmış bir yol hikâyesidir aynı zamanda…

okuma tarihlerim: 11 - 17 Haziran 2017
#okumaşenliğibahar2017
#goodreadsdaenaz3puanalmışolanbirkitap

3 yorum:

Elif dedi ki...

http://tembelprenses.blogspot.com.tr Son yazımda harika bir başarı hikayesi var :)

Nilgün Komar dedi ki...

tebrikler
benzer önerileri hep iletirim etrafıma bende bir konu başarılamıyorsa salak olduğu için değildir kişi bende öğrenme zamanına bağlarım.. mesela biri bi konuyu bir kez okduğunda anlar diğeri iki kez bazısı da üç kez.. bir derste söylemişti bir öğretmen öğrenmek tekrar etmekle olur diye ve her kişinin tekrar sayısı da kişinin özellikleri ile orantılıdır.. kendimi de lise de keşfettim ben kesinlikle iki yada üç tekrarlık bir öğrenciydim bir arkadaşım bir: tenefüste konuyu okur derste anlatırdı :) bense evde sessiz bir kez sesli bir kez birde teneffüste gözden geçirme yapardım bazı konularda.. dediğin gibi herkes kendini keşfetmesi gerekiyor.. bu keşifte ebeveyn de yardımcı oluyorsa işte o zaman daha hızlı öğreniyoruz ama eskilerimiz de de bu bilgiler birikimler yokmuş ki canım ne yapalım!
sevgiler ♥

Kitap Eylemi dedi ki...

ben bu kitabı okudum hatta yüksek ihtimal hala kitaplığımda ve fakat çok zaman geçti üzerinden , iyi bir hatırlatma oldu , teşekkürler