6 Nisan 2020 Pazartesi

evde faaliyet: kumaş maske yapımı;

#evdekal günlerinde ekmek pişirmeyen bir ben kaldım ama maske dikmeyen ben kalmayayım dedim :) çok kullanmak fırsatımız olmasa da vede virüs geçirgenliği "sıfır" olarak açıklansa da ben yine de diktim.. en azından beyaz tıbbi maskelerin üzerine takıp renkli bir dünya oluşturabiliriz.. 

kalıp için kendim çalışacaktım ama emek veren bir japon arkadaşa denk gelince onun şemasını kullanıp sonrakileri de kendim revize edip denemeler yaptım.. 

5 Nisan 2020 Pazar

birlikte örelim: bardak altı ev;

sosyal mesafeyi koruyarak, izole bir hayat yaşadığımız şu günlerde.. evde sıkılacak son grup biziz diye düşünüyorum.. blogger'lar.. yani bir bakıma hobisi olanlar.. okuyanlar.. yazanlar.. örenler.. dikenler.. geri dönüşümcüler.. kendin yapcılar.. buralarda aktif olamasak da faaliyetlerimize başka mecralarda devam edildiğini biliyorum.. çünkü boş durmak bizim işimiz değil.. o yüzden çok derin düşünmezsek bu günleri sıkılmadan geçirebileceğimizi çok iyi biliyorum.. motif grubumuz da bu minvalde üretime devam ediyor.. birbirimize motif göndermesek de.. yeni bir etkinliğe başlamasak da yine de bir faaliyetler içindeyiz grupça.. birimiz şal örelim dedi gruptan altı kişi peşine düştük şal örüyoruz.. onu da bir başka yayında yazayım da yayınlarım artsın :) bir günde ben evdeyiz madem hadi ev örelim dedim.. sevgili @uzamanamatör de kamera ile bağlanıp birarada örelim dedi.. @mavilale ben varım dedi @gonca bende yetiştim kekimi şalımı alıp geliyorum dedi; bir akşamımızı sohbet ederek karşılıklı örerek geçirdik.. tekrarını ve daha kalabalığını yapmak için fırsat kolluyoruz dijital günümüzün.. bu evciklerim de o geceki üretimim.. mavilale'nin evi için bir tık buraya lütfen.. 

kaynak ve şema için buraya tık

3 Mart 2020 Salı

okuma şenliği: bahar 2020;

ikinci cemre de düşmüş herkes üçüncüyü beklerken bende yeni şenlik listemizi getirdim.. eskilerden, yenilerden, önerilerden karışım yaptım yine.. bahara girdik ama ülke olarak soğuk günlerin henüz bizi terk etmediğiniz söylüyor hava durumcular, artık ne kadar doğru bilemiyorum ama biz yine; içimizi kitaplarla ısıtacağız, sonra dünyaya bu sıcaklığı yayacağız.. dünya da çin'den bize doğru yayılmakta olan virüsü görmezden geliyorum.. 

sevgiler ♥

3 Aralık 2019 Salı

okuma şenliği : kış 2020;

soğuk günler geldi ama biz içimizi kitaplar ile ısıtalım diye kış şenliği başladı.. yine ilgi çekici araştırmacı kategorilerin yanında, klasik her zaman çok tutulan kategorilerde var demişken şu son serbest kategori hakkında biraz konuşalım :) kendinizin belirleyeceği tema diyoruz ve hepinizde bu temayı çok seviyorsunuz.. ama uygulamada eksiklikler yapanlar oluyor.. ben zamanında detaylandırmadığım için gelen sonuçları hep kabul ettim.. bu sefer kış şenliğinde bu kategoriyi okuyacaklar buna dikkat ederse iyi olur.. bana bildirin kategorinize verdiğiniz ismi birlikte karar verelim, okuyup bitirdikten sonra mecburen kabul etmek zorunda kalıyoruz.. nedir sorun diye sorduğunuzu duyar gibiyim.. kendimizin belirlediğimizden kasıt daha özgün daha çeşitlendirici olsun diye.. ve sizin belirlediğiniz temaları da bir sonrakilerde örnek alır genel kategori olarak kullanırız diye bu kategori var.. mesela hediye gelenler diye bir kategori olmaz bütün kitaplar hediye gelmiş olabilir.. mesela okumak istediklerim diye bir kategori olmaz sonuçta hepsini okumak istiyoruz.. aklınıza gelenleri paylaşın değerlendirmesini yapalım.. farklı konular bulun bana da farklı yollar açın :) 

keyfili okumalar

sevgiler ♥ 

final: güz okuma şenliği 2019;

değişik kitaplar aldığım, okumaya çalıştığım, az yada çok sürekli okuduğum bir şenlik dönemi geçirdim ben.. sizler neler okudunuz? sevgili leylakçe ve gülaysansever listelerini gönderip sıralamadaki yerlerini aldılar bile..

bakalım diğer katılımcılar neler okudular.. en çok da bu kısımda yeni kitaplar tanımak hoşuma gidiyor.. alınacak listem uzadıkça uzuyor :)


11 Eylül 2019 Çarşamba

güz okuma şenliği 2019;

sıcak sıcak yeni şenlik listemiz geldiiii.. biliyorum ki okuyanlar zaten başladı, liste falan beklemedi :) kategorilerde kendimce yenilikler yaptım ve sevilen kategorileri de geride bırakmadım.. heyecanlıyım bakalım neler bulabileceğim.. 

o kadar zaman kaybetmişken lafı daha uzatmayayım, herkese keyifli okumalar diliyorum..final: yaz okuma şenliği 2019;

ooo nilgün tatilden gelecek de yayın yapacak da sonuçları isteyecek de :) yeni dönem şenlik yazısını yazacak da kitapseverler kategorileri görecek :)

liste göndermiş olanlara çooook teşekkür ediyorum.. hemen hepsini hızla yazmaya koyuluyorum liste göndermemişler de benim gibi bir koşuversin kitapların başına..

listeleri bekliyorum.. ♥17 Haziran 2019 Pazartesi

2019 bahar şenliğinde neler okudum;

gelelim benim okuduğum sekiz kitaba;

kış etkinliğinin son kitabını bitirmeden başlamamıştım ya, bu da ayın yirmibirini bulmuşum başlamak için..

12 Haziran 2019 Çarşamba

okuma şenliği: yaz 2019;uzun bir bayram tatilden dönüp, hızla gecikmiş işleri toparlamaya çalışıyorum.. bahar şenliği bitti ve biter bitmez listelerini gönderenlere teşekkür ediyorum.. okuyan, okumayan, liste yapan, yapmayan herkes; iş başına. haydi :) dönemsellik ilkesi gereği :) yaz şenliği ayın birinde başladı biliyorsunuz.. daha önceleri anlatmış idim; mevsim başladığında şenlik başlar, mevsim bittiğinde şenlik biter.. o yüzden başladı mı bitti mi diye düşünmeye gerek yok, kendimizi okumaya verelim yeter :)

kurallar; Etkinlik 1 Haziran’da başlar ve 31 Ağsutos 2019’da sona erer. Etkinliğe bu tarihler arasında canınızın istediği vakitte katılabilirsiniz. Okuduğunuz her bir kitabı aşağıdaki kategorilerden sadece bir'ine saydırabiliyorsunuz. Ancak, etkinlik devam ederken kategoriler arası okuduğunuz kitapların yerlerini değiştirebilirsiniz. 

31 Mayıs 2019 Cuma

final: bahar okuma şenliği 2019;

bu sefer bahar beni iyi çarpmış.. mevsim bitti ben daha kendime gelemedim.. cep telefonum da bozuk.. veri toplama ve girişi konusunda sorun yaşadım malesef ki bayram tatili de iyice arayı açmama neden oldu.. oysa ben çok iyi dinlendim.. uzun zamandır böyle geniş bir boşluk içinde olmamıştım.. toparlayalım hemen ben şimdi ilk gelen listeleri toplamaya gidiyorum.. sizde daha fazla tembellik etmeyin listeleri yollayın :) isteyene mail ile excel tablo gönderebilirim.. isteyin..

sevgiler... ♥
7 Mayıs 2019 Salı

10.motif etkinliği: gölge motif: shadow square;

onuncu motif etkinliği deyince na kadar uzun zamandır etkinliğimizin devam ettiğinin farkına varıyorum :) 2012 yılında başladık.. vay be... grup yöneticimiz nesli'nin önderliğinde ve benim yardımcılığım ile hala ilmek ilmek örmeye devam ediyoruz.. bu sefer de yine duyuru yapmadan grup içinde eşleşerek örüyoruz.. bir sonrakinde farklılıklar yapalım diyoruz bakalım neler yaparız bizde bilmiyoruz.. 

motifimizi motif havuzumuzdan oylama ile seçtik.. türkçesi ile gölge motif Shadow Square.. ipliğimiz Alize Cotton Gold ve iç renklerde daha çok alternatif renk olsun diye Yarnart Jeans tercih ettik.. standart tığ numaramız yok, 3 ile başladık ama motif ölçümüze göre herkes kendi eline uyan numara tığ ile örüyor ve 11cm'i tutturmaya çalışıyor :) 

ilk ay paketlerimiz (ben kendim bursa'ya gidip hatice'den motiflerimi alacağım için) ben dışında sahiplerine ulaştı.. motiflerin yanında daha ne ciciler ve mutluluklar da vardı onları da fotoğraflarda görebilirsiniz.. 

18 Nisan 2019 Perşembe

o bir hobi kraliçesi: banuca! ♥

 

klasik olan bir söz vardır, o da var olan sözün bittiği yerdedir.. doğumla ölüm arsındaki sürenin adı yaşam ise biz yaşadıkça var olan insanlar vardır.. her bir kaneviçe çaprazında, bir silikon ısısında, dantellerin bir karesinde ansanız yaşar o aramızda.. banuca! bizim bildiğimiz, bizim gördüğümüz yönü ile elinden bir dakika el işi düşmeyen hayat dolu harikalar yaratan banu ablamız.. ziyaretine giden çok oldu.. ben gidemedim, şimdi bunun için daha çok üzgün olsam da biliyorum ki gitmeden de çok güzel şeyler paylaştık biz onunla.. sanal alemde ne kadar samimi olunur ki diyenlere inat evinin kapılarını herkese açarak hepimize örnek, önder, lider olmuştur.. son süreçte babamla yaşadıklarımızı hep tekrar tekrar yaşamaktan kaçtığım için banu ablam gibi bir çok kişiden uzak kaldım ben.. ama bugün ne kadar hata ettiğimi anladım.. olacakları değiştiremesek de yürünen yolda iki basamak eşlik etsek güzel olur bence.. bundan sonra daha metanetli davranmak için elimden geleni yapacağım.. vakit varken sevdiklerinize gidin.. uzun yoldan sebep tutamadığınız ellere uzanmaya çalışın.. hiç yoktan bir telefon bir mesaj ile iletişim kurun.. banu abla solmaz sultan'a (annesine) kavuştu artık, ruhu huzur içinde mekanı cennet olsun inşallah.. rabbim günahları varsa affetsin.. biz razı olduk o da razı olsun inşallah..  daha yazacak çok şey var ama başta dediğim gibi sözün bittiği yerdir.. ♥