24 Nisan 2020 Cuma

film: Yozgat Blues;

Yozgat, Yavuz ve Neşe'nin hikayesinin başladığı ya da bittiği yerdir... Aldıkları bir iş teklifi sonrasında Yozgat'a taşınan müzik öğretmeni ve şarkıcı Yavuz ve öğrencisi Neşe hayatlarının önemli bir dönüm noktasına adım atmak üzeredir. İcra ettikleri müzik türüyle bu yeni şehirde kimsenin ilgisini çekemeyen ikilinin çabalarına, buraya taşındıkları ilk günlerde tanıştıkları Sabri'nin yardımları da eklenir ancak sonuç yine olumsuzdur. Bu olumsuz sonuç beklenmedik gelişmeleri de beraberinde getirir...

Filmin yönetmen koltuğunda ilk uzun metraj çalışması Uzak İhtimal ile büyük beğeni kazanan ve İstanbul Film Festivali'nde Altın Lale ödülüne layık görülen Mahmut Fazıl Coşkun bulunuyor. Başrollerinde ise son dönemin başarılı isimlerinden Ercan Kesal, Ayça Damgacı ve Tansu Biçer yer alıyor. 

4. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde dramatik komedi Yozgat Blues filmi, ulusal uzun film kategorisinde en iyi film, en iyi yönetmen ve Siyad ödüllerine layık görüldü. 


daha önce izlemiştim ama sonunu ve birkaç sahnesini hatırlayamadım, ikinci kez izlemek de büyük keyif verdi.. durağan gittiğini düşünebilirsiniz başladığından itibaren ancak, karakterlerin karar vermeye çalıştığı zamanlarda onlarla birlikteyim gibi hissettim.. dile getiremedikleri hislerini duydum.. onlar yerine karar verdim.. bazende kararlarını yanlış buldum.. ben olsam ne yaparım dediğim de oldu, bende bir şey yapamazdım dediğim de... 

benim puanıma göre 8/10 :) eksikleri neydi diye sorarsanız; yozgat'ın belirgin özelliklerini gösterdiler ama bana göre az oldu.. mesela fotoğraflarını otelin lobisindeki saat kulesi tablosunun önünde değil de gerçek saat kulesinin önünden çekilmesi gerekirdi.. 


4 yorum:

mavilale dedi ki...

merak ettim. bakayım bir ara.

Gonca dedi ki...

Ilginc bir ismi var filmi merak ettim.

Ada Deniz dedi ki...

Merak ettim filmi...

Şule Uzundere dedi ki...

İsmini duymuştum ama izlemedim. Hiç ilgimi çekmemişti. İzlenecek o kadar çok film var ki hepsine sıra gelmeyecek.

Senden film yorumu okumak güzel bir değişiklik oldu. Umarım daha sık yazarsın. İlgini çekerse film meydan okuması başlattım. Bloğumdan okuyabilirsin.