11 Ağustos 2016 Perşembe

kitap: mark twain: adem ile havva'nın güncesi;

bahçeyi yitirdim, ama buna karşılık onu bulmuş olduğuma seviniyorum. elinden geldiğince seviyor beni, ben de onu tutkulu yaradılışımın bütün ateşiyle seviyorum.. 

adem ile havva'nın öyküsü habil ile kabilin acı sonu ile bittince; insanoğlunun ilk kıskançlığı ilk katil oluşunu okumuş oldum.. Diğer öyküleri de sevdim; şener şenin bi filmi vardı: mutemet iken emanetindeki parayı çaldırıyordu, ancak birisi bunun oyun olduğunu söyleyince film kopuyordu ve bu bilginin hatırına bütün işlerini bedavaya görmüştü namussuz namuslu : benzer konu kitaptaki diğer "bir milyon banknot" öyküsünde var ama sonu farklı okuyun mutlaka.. 

okuma tarihlerim: 9 ağustos-11 ağustos
#yazokumaetkinliği2016
#doğumyılımdanenazelliyılönceölmüşyazardanöyküleriçerenbirkitap

Samuel Langhorne Clemens (30 Kasım 1835 – 21 Nisan 1910), daha çok takma adı Mark Twain olarak bilinir, Amerikalı mizahçı, satirist, roman yazarı, yazar ve öğretmen.


Tom Sawyer'ın Maceraları adlı ünlü çocuk romanının yazarıdır. Bir diğer ünlü eseri olan Huckleberry Finn'in Maceraları romanı kimi edebiyatçılar tarafından Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri olarak değerlendirilir. Eserlerinde gülmenin güzelliğini, esaretin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çabalamış ve "iki kulaç derinlik" anlamında bir denizcilik terimi olan Mark Twain imzası ile 30 kitap yayımlamıştı.Daktilo makinesini ilk satın alanlardan birisi olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk romancı olarak anılır ancak hangi eserinin (Tom Sawyer mi yoksa Missisippi’de Yaşam mı) daktiloda yazılan ilk roman olduğu konusunda görüş ayrılıkları vardır. Yaşadığı dönemde halk arasında popüler birisiydi. Kariyerinin zirvesinde döneminin en önemli Amerikan ünlüsü olduğu düşünülür.
William Dean HowellsBooker T. WashingtonNikola TeslaHelen Keller ve Henry Huttleston Rogers gibi birçok ünlü arkadaşı vardı. Arkadaşı William Faulkner Twain'i "İlk gerçek Amerikan yazarıdır ve biz hepimiz onun sadece varisleriyiz" diyerek onurlandırmıştır2 yorum:

Neslihan Duysak dedi ki...

merak ettim ama eldekiler bitmeden almıcam:)

Nilgün Komar dedi ki...

alma bir boşluğa denk gelirse bakarız kasım aralık'a kadar doluyuz :D