24 Şubat 2017 Cuma

kitap: mustafa çiftçi: bozkırda altmışaltı;

Handan bakındı bakındı, "Yumurta alayım," dedi. "Ama az olsun. Taze olsun," dedi. "Nasıl olsa burayı öğrendim. Gelir taze taze alırım," dedi.


Sen gel tabii. Senin gelmediğin dükkânın ben anasını satarım. Sen gel tabii. Senin almadığın yumurtayı ben yere çalarım.Sen gel tabii, ben tüm Yozgat'ı bırakır tüm malı sana saklarım sultanım, diyemedim. "Her zaman," dedim. "Her zaman bekleriz."Her işin ivilini civilini bilen esnaflar, Çamlığa çıkan, Yozgat'a yukarıdan bakan âşıklar, öpçe bebeler, sesi kılavlı, öyle ataşlı öyle delikanlı kopiller, iyi pişmiş gözlemeler... Tina'nın çilleri var. Aziz Efendi ne kokuyor? Ayva, sobanın üstünde döne döne pişiyor. Mahalleye Bursa'dan bir Mersedes geliyor, Piç Sevi nasıl da çalım atıyor, Refet Efendi nasıl da dertleniyor... Lan Şahin, yazık değil mi Memnune'ye? Yazık değil mi sana?Mustafa Çiftci, şeker gibi iyimser hikâyeler anlatıyor taşradan, kıtlıktan... Kara sakız, kendir, kına, kaya tuzu, iğde... "Vatandaş, ne isterse vereceksin, yok demeyeceksin."Bozkırda Altmışaltı, gülerek memlekete bakıyor... Allah için, Elif de kolay unutulmuyor işte... (Tanıtım Bülteninden)her hikayede farklı şeyler düşündüm, eski zamanlara gittim geldim.. ve bir satır arasında bulduğum çokomel kağıtlarını düzleştirme anılarımı canlandırmak için bakkala koştum çokomel aldım geldim :) bakkal diyorum bak, bizim burada hala var umarım uzun yıllar da var olmaya devam eder.. 

okuma tarihlerim: 15.02.2017 - 24.02.2017
#okumaşenliği2017
#hediyegelenbirkitap

kitap hem yazardan imzalı hem hediye olarak gönderen sevgili hasibe'me tekrar teşekkür ediyorum... ♥

5 yorum:

EMİNE ÖZTÜRK dedi ki...

tanıtımı son derece ilgi çekici... :)

rabiasultanipek dedi ki...

Canım çok güzel anlatmışsın, ben de severek okudum hikayeleri, çok samimi sıcak, kitap arası Çokomel kağıtları bende çok yapardım,

Nilgün Komar dedi ki...

emine çocukluğumuza damga vuranlardan biri çokomel o yüzden bu yayın bununla olur dedim kendi kendime yoksa reklam yapmadım yani :)

rabiam; önce paketli olanı buldum onlar kağıtsız tek tek açık, sonra başka bir markete gittim orda buldum tekli paketlileri :)

Ada Deniz dedi ki...

Evet ya o kağıtları düzleştirirdik bir zamanlar.....

Nilgün Komar dedi ki...

çok eğlenirdik ve hala birilerine anlamsız gelse de bizim için güzel bir oyundu! kırışık olmadan kim daha güzel düzleştirecek hele ki yırtıldı mı bak sen hezimete :)