6 Aralık 2011 Salı

aşure'niz ve dua'larınız kabul olsun;
Aşura Günü; hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam kültürüne göre bu günde önemli birçok olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir.


Aşure, orijinali "Aşura", Arapça’da 10 manasına gelen "aşara" kelimesinden türemiştir. Türkçe'ye ise Arapça'dan geçmiştir. Sözcüğün Sâmî diller arasında ortak bir sözcük olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, sözcük (ve gün) Musevilik inancında Büyük Kefaret Günü için kullanılmıştır. Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61. senesinin Muharrem ayının onuncu gününde (10 Ekim, 680) Kerbela'da Yezid'in ordusunca şehit edilmiştir. Bunun dışında Aşure Günü'nde gerçekleştiğine inanlan, İslamiyet açısından mutlu edici şeyler de mevcuttur. Bunlar; Âdem peygamberin işlediği zelleden (hata veya sürçme) sonra ettiği tövbenin kabulü, İdris peygamberin diri olarak göğe yükseltilmesi (çıkarılması), Nuh peygamberin gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim peygamberin ateşte yanmaması, Yakub peygamberin oğlu Yusuf peygambere kavuşması, Eyyub peygamberin hastalıklarının geçip iyileşmesi, Musa peygamberin Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması, Yunus peygamberin bir balığın karnından çıkması, İsa peygamberin doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi (çıkarılması). Bu olayların hepsi muteber hadis kitapların hemen hepsinde geçmektedir.

İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah da bu günde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ayrıca Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri için, Aşure gününden bir gün önce veya bir gün sonra da oruç tutmayı önermiştir. [kaynak]

5 yorum:

Adsız dedi ki...

canım çektiii canım çektiii çok hoşşş ;)

Aycan dedi ki...

Allah kabul etsin, çok güzel görünüyorlar.

suhuba dedi ki...

Evet yapma zamanı geldi hakikaten :)

Nilgün Komar dedi ki...

tarifde zorlananlar dr.oetker in karışımını alsınlar, bende tüyo aldım daha yapmadım.. akşama kısmetse..

hobi mutfağım dedi ki...

Ay ay ay işte aşure üstünde böyle bol malzeme olursa çok daha güzel olur. Hemn yapmam lazım. nilgün hanımcım çok güzel görünüyor.