30 Aralık 2011 Cuma

yaşayan değerlerimiz: Zekai Tunca;1944'de Ankara'da doğdu. Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu'nu (Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi) bitirdi.
Ankara Radyosu yayınlarındandan kulak dolgunluğuyla, bulunduğu her ortamda şarkı söyletilerek süren müzik ilişkisi 1960 yılında merhum Hikmet Taşan vasıtasıyla katıldığı Dr. Recai Özdil Topluluğu'nda notalı ve sistemli çalışmaya döndü.


1964'de Ankara Radyosu'nun bir sınavında ilk on finalist arasına girdi. 
1965'de Birleşmiş Türk Müziği Sanatçıları Derneği'nin düzenlediği ses yarışmasında Ankara birincisi oldu.

1966'da TRT'nin açtığı en geniş kapsamlı stajyer sanatçı sınavını, ilk sıralarda başardı (Bir çok ünlü yetiştiren 66 grubu).
1697'de Ankara Radyosu'ndaki stajını, zorunlu hizmetle, Ordu Endüstri Meslek Lisesi'nde öğretmenlik görevi nedeniyle yarım bıraktı. Aynı yıl Nurcan Tunca ile evlendi. Doğu Karadeniz ses yarışmalarında 1969'da ikinci, 1970'de birinci oldu ve 1970'de Trabzon'dan katıldığı TRT Çok Sesli Koro sınavını kazanarak Ankara Radyosuna geri döndü. Bu koroda batı müziğinin önemli hocaları ve şeflerinin ders ve çalışmalarında nota,solfej, şan sahasında ve müzik ufkunun genişlemesinde büyük kazanımları oldu.


1971'in ilk günü oğlu Mehmet Alper doğdu.

1972-74 arasında topçu yedek subay olarak askerliğini yaptı ve tekrar çok sesli koroya döndü.
1975 yılında verdiği bir sınavla Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği, yetişmiş(solist) sanatçısı oldu.
Bu görevinin yanı sıra TRT müzik dairesi uzmanlığı, repertuar ve denetleme kurulları üyeliklerinde bulundu.


1978-1981 yılları arasında ODTÜ Türk Müziği topluluğunu çalıştırdı.

1996 yılında kendi isteği ile, TRT'den Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solistliğine atandı.

2009 Haziranı'nda Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafıdan Dr. Cumhur Koca'nın yönetiminde verilen Zekai Tunca şarkıları konseriyle bu görevine veda etti.

1979'dan bu yana 15 albüm yaptı. İlk albümü "Çekemezler Sevgimizi" liste başı oldu. İlk bestesi "Alın Yazımsın" 1981 de Milliyet gazetesi anketinde üçüncü, ikinci bestesi "Birisi Var ki" 1983' de ikinci oldu. Bunları hemen her yıl aldığı 3 birincilik, 3 ikincilik ve diğer derecelerde bir çok ödül (TV Yıldızı, Altın Kelebek, TV'de 7 Gün, Gong, TRT Müzik Ödülleri, vb.) izledi.

2005'de TRT Alaturka Beste Yarışması birincisi Aşka Merakım Ezelden'in yanı sıra Seni Aşksız bırakmam isimli şarkısı herhangi bir medya desteği olmaksızın yoğun bir ilgi görmektedir. Şarkıları zamanın en gözde sanatçıları tarafından seslendirildi. Bunlardan "İmkansız" ayrıca, Milliyet'in son 27 yılın şarkıları ve son 50 yılın şarkıları özel listesine de girdi. Milliyet'in geleneksel ödül konserlerinde, gerek kendi şarkılarının seslendirilmesinde, gerekse konserin tamamının seslendirilmesinde solist oldu.


1998'de verilen Devlet Sanatçılığı unvanı diğer bütün sanatçılar için olduğu gibi ihtilaflı durumda sürmektedir.
Yurt içinde neredeyse her yerde ve yurt dışında özel ve resmi konserlerle kitlelere Türk Müziği tadı sundu ve sunmaktadır.Albümleri;


resmi sayfasını ziyaret etmek için buraya,
facebook sayfasını beğenmek için buraya 
albümlerini satın almak için buraya gidebilirsiniz.

2 yorum:

uğurböceği dedi ki...

ahhhhhhhhhhhhhhhhhh
bu şarkı eşimle benim şarkım.
hey gidi günler hey 7 seneyi dolduruyoruz.

Nilgün Komar dedi ki...

ay valla canım benim bu şarkı olmasa da kendisini çok severdim.. ama bu şarkı sayesinde seveni çok oldu ona mutlu oluyorum..